Hoppa till innehåll

Det måste finnas en anledning till att första budet är …

Jo, hej!
ni som följer mig vet att jag började på GT (Bibelns Gamla Testamentet) nångång mars/april 2013.

Det vanliga är att jag Läser några kapitel till morgongröten vid frukosten. Ibland läser jag flera kapitel. Ibland läser jag ett. Ibland läser jag inget. Men… jag har märkt en sak: Läsandet förgyller min dag. Med glädje och förundran över Israels folk och dessa männniskors kamp och tro som jag läser om. Och min korta morgonbön om att Herren ska välsigna min tid och min kraft den dagen har jag fått bönesvar på. Flera gånger. Om och om igen. Inga stenar, inget mantrande – bara läsa lite och sedan prisa och tillbe Abrahams och Isaks Gud, min räddare, på mitt eget språk eller det som Han gett mig i gåva.

Jag har ingen tidigare erfarenhet av bibelstudier förutom söndagsskolan, en hel radda predikningar och att jag på eget initiativ läst GT tidigare och då har jag upptäckt att De furstar som ”Gjorde vad rätt var i Herrens ögon” dem gick det bra för och de regerade längre än de kungar och regenter som inte var aktivt troende.

Jag läser Bibel 2000 och korsläser i min gamla översättning från 81, översättningen från 1917 och den som kallas Svenska Folkbibeln.
Vissa verser ser lite olika ut. Jag har laddat ner de här översättningarna i min bibelapp på telefonen så jag kommer åt dem vart jag vill, men…
Jag föredrar att läsa i boken. Där kan jag stryka under och lägga i bokmärken på gammaldags vis. (Stryka under och göra bokmärken kan jag i appen också – om jag har uppkoppling.) Känns bättre för huvet och ögonen också att läsa bokvarianten.

Jo, jag tänkte på några saker nu när jag passerat Gamla Testamentet och är på väg genom Apokryferna…

Det måste finnas en anledning till att första budet är …
Du ska inte ha andra gudar vid sidan av mig (2 Mos 20)
För genom hela GT går det en skarp linje vid det första budet. Så länge folket höll sig till troget till Herren utan att vika av till andra folks religioner och trosbekännelser så rönte de stora framgångar men så fort de övergav sina fäders Gud, Abrahams och Isaks gud, eller vände sig mot någon av grannfolkens gudar så led de stora eller mycket stora nederlag.

De följande buden verkar Gud ha något större tolerans med eftersom jag läser om både krig, mord, rövarstråt och diverse äktenskapsbrott som sonats, men nåde den som inte höll det första budet. Från den tog Gud all sin välsignelse tillbaka. Det kan verka hotfullt. Men Gud hotar ingen. När folket lämnar Honom för att tillbe andra gudar verkar han bara lämna sitt folk. Eller rättare sagt – Han står kvar! Han tvingar sig inte på och när folket lämnar Honom så blir de utan Hans välsignelse.
Och när de vänder tillbaka till Honom så ger han upprättelse och folket får tillbaka välsignelsen. Så det går en röd tråd av nåd och kärlek genom GT – som jag ser det.

Och Hela den här resan genom GT har det blivit så att jag inte kan låta bli att samtala med Honom om lite vardagliga saker. Och om jag skulle vara för stressad några dagar och inte hinna med ett enskilt samtal med Honom som blivit min Gud så längtar jag dit. Det är någonting där som ger kraft och glädje och jag vill bara fortsätta prisa Honom.

Publicerat iAtt vandra trons vägBibelnBrevSamtal med Gud

Bli först att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *